Sitemizden Yararlanabilmek için Lütfen Üye olun....!!!!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Orta Dünya'nın Büyücüleri

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1default Orta Dünya'nın Büyücüleri Bir Salı Ağus. 26, 2008 1:55 pm

Hackeder

avatar
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Bu resim küçültülmüştür. Büyük halini görmek için burayı tıklayınız.Ortadünya’da gezen hiç bir varlık Gandalf kadar elflerin sevgisine nail olmadı. Ama hiçbir varlıkta onun kadar merak edilmedi. Gri cübbesi, uzun sakalı ve tepesi sivri külahı ile boy gösterdiği her yerde bir merak ve bu merakla karışan bir sevgi veya nefret gördü. Gandalf’ın kimliği ile ilgili bir çok varsayımın geliştirildiği de bilinen bir gerçek. Hobbitlerin gözünde ara sıra topraklarına uğrayan garip, bazen çocuklarla şakalaşacak kadar sevimli, çokca da onlara fişekler ve ne olduğunu anlamadıkları hikayelerle gelen gizemli bir kişiydi; Elfler ise onu Gri Hacı ya da Mithrandir olarak biliyor ve ona karşı eksilmeyen bir sevgi ve saygı besliyorlardı; halkımın dilinde adı Tharkun’du ve Khuzdul’u konuşabilen çok az kişiden biriydi ama gene de ona karşı beslediğimiz en kuvvetli duygu sevgi olmuştur. İnsanlar arasında ise, o hep kötü olaylarla birlikte gelen ve sıkışık durumları daha da sıkıştıran bir giz di, ama onda karşı koyulamayan bir güç, sevecenlik, hiddet ve ikna kabiliyeti olduğu da bir gerçekti. İşte böyle bilinirdi çemberin Arifi Gri Gandalf Ortadünyanın batı ve kuzeyin de.


Ama her şeyin temelinde her zamanki gibi iyi ile kötünün çarpışması ve bu çarpışmayı izleyen Ortadünya tanrıları vardı. Gandalf’ın esas ismi Olorin’di ve Ortadünya’nın 3. çağının 1000. yılına kadar bir maia ruhu idi. O tarihte 5 tane İsthari batı limanlarından Ortadünya ya, Elf’lere ve İnsanlar’a yardım etmek için, geldiler.Bunlar Gri Gandalf, Boz Radagast, Ak Saruman ve maviler olarak bilinen Alatar ve Pallando idiler. Alatar ve Pallando’nun görevlerinin ne olduğu ölümlülerden gizlenmişti ve onlar kendi yollarına gittiler. Ama kalan üç tane büyücü yollarını Ortadünya ve onun halklarına çevirmiştiler. Bunlar arasında o anda en güçlü olarak görüneni Ak Saruman’dı, ama limanların lordu Cirdan içlerinden bir tanesinde daha başka bir ruh ve kökü derinlere dayanan bir ariflik gördü. Bunun üzerine kendinde olan bir hazineyi ona emanet etmekten çekinmedi. Bu kişi Gandalf’dı ve verilen hazine ise ölümsüz topraklara dönene kadar sahip olacağı Muhteşem güç yüzüğü Kırmızı Narya idi. (Daha sonraları karanlığa yönelen Saruman’ın Gandalf için kötü hisler duymaya başlamasının bir sebebi de belki verilen bu hediye olabilir.)
İşte bu şekilde Ortadünya ya ayak basan Gandalf Ortadünya’dan gene aynı şekilde bir gemi ile ayrılacağı
3021 yılına kadar durmadan daima kötülüğe karşı savaştı.

Bir diğer İsthari ise Boz Radagast’tı, onun yetenekleri ve çalışmaları ise daha çok Ortadünya’nın güzelliklerini arttırmak ve düzenini sağlamak amacı ile Hayvanlar ve Bitkiler üzerinde yoğunlaşmıştı. Genelde iki ayaklı varlıkların işlerine karıştığı çok az görülmüştür. Ak Saruman ise Ariflerin başkanı olarak en güçlü yanı olan konuşma ve inandırıcı olma yeteneğini uzun zaman boyunca kötü olanlara karşı kullanmışken, iradelerin sınandığı son Yüzük savaşlarında yenilmiş ve tutkularının esiri olarak karanlığı seçmiştir. Bu yüzden asası Gandalf tarafından kırılmış ve İsthar Nizamından kovulmuştur. Ortadünya’dan ne şekilde ayrıldığı ise kırmızı kitabı okuyanlar için sır değildir. Görüldüğü gibi gelen beş Büyücünün de diğerlerinden farklı ve ön planda olan bir gücü vardı. Gandalf’ın yeteneklerinin ise hangi yönde geliştiğini bilmek gerçekten zordur. Ama bilinen en kuvvetli yönünün sıcak çatışma anlarında bir anda büyüyen ve Balrog’u bile çaresiz bırakan, Yüzüktayflarından birçoğuna aynı anda karşı koyabilen direnme gücü olduğu düşünülür. Gene de diğer Büyücülere ihsan edilen her güçten bir kısmını üzerinde taşıdığı da gözden kaçmamalıdır. Gri Gandalf Balrog’la yaptığı ölümcül savaştan yenilenen bir ruh ile döndüğünde artık beyazlar içindeydi ve o zamandan sonra Ak Süvari hiçbir savaşın dışında kalmadı. Belki ilgisiz bir anlatım olsa da Gandalf’ın Hobbitler’den öğrendiği Pipo-otu sanatında da ustalaşmakta gecikmediğini ve en sevdiği içkinin kırmızı şarap olduğunu belirtmeliyiz
Tom Bombadillo konusunda söylenecek çok şey vardır ama onu anlatmak başka bir yazının konusu. Şu anda onun için söylenecek tek şey bir maia olduğu ve gene kendi gibi bir maia olan eşiyle birlikte yaşayanlardan gizlenen bir görev için Ortadünya’da yaşadığıdır. Barışla kalın...."

Kullanıcı profilini gör http://blacked.catsboard.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz