Sitemizden Yararlanabilmek için Lütfen Üye olun....!!!!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hiram Abif ve Masonluk İlişkisinin gizemi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1default Hiram Abif ve Masonluk İlişkisinin gizemi Bir Salı Ağus. 26, 2008 2:50 pm

Hackeder

Hackeder
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Hiram Abif ve Masonluk İlişkisinin gizemi

Tevrat kaynaklı Hiram Efsanesi´nde adı geçen işaretler, isimler ve kelimeler mason sembolizminde önemli rol oynuyor. Bunun da ötesinde, masonluğun kuruluşu şu efsaneye dayanıyor: "Rivayete göre "mabet" (Hazreti Süleyman´ın Sarayı) inşaasında yirmi bin bin kişi çalışmıştı. Baş usta Hiram Usta idi. Bir dul kadının oğlu olan Hiram Usta işçileri çırak, kalfa, usta şeklinde üç dereceye ayırmıştı. Her dereceye mimarlık bilgilerinin bir kısmını öğretmişti ve bunlar birbirlerinin sırlarını bilmezlerdi. kalfalar Hiram Usta´dan ustalık sırlarını öğrenmek istemişler, "çalışarak öğrenilir" cevabını alınca ustaya kinlenerek onu öldürmeye karar vermişlerdi. Hz. Süleyman katilleri cezalandırdı, yeni bir büyük üstad mimar tayin etti. Böylece operatif masonluk Hiram Abif´in ölümü ile başladı."

MÖ 900 yılı dolaylarında inşa edilen Süleyman Mabedi ve buna ilişkin olarak Hiram Efsanesi, spekülatif masonluğun en önemli sembollerindendir.

Yine, Mason Sözlüğü´nde onun için, "Hiram Abif gerçek mason niteliklerinin tümünü kişiliğinde toplamış olan yetkin insanı temsil eder" denilmektedir. Dünya masonlarının birbirlerini "dul kadının çocukları" nitelemelerinin kökeni de bu efsaneye dayanır. Bu konudaki düşünce şöyle: "Hiram Abif bir dul kadının oğlu olarak tanındığından, dünyadaki tüm masonlar birbirlerinin kardeşleri sayıldıklarından, hepsine simgesel olarak dul kadının çocuğu denilmesi geleneksel uygulama olagelmiştir."

Jakin- Boaz Sütunları
Tevrat´ın 1. Krallar, 7. babında geçen sütunlar da şöyle anlatılır: "İki tunç direği yaptı. Ve direkleri mabedin eyvanına dikti ve onun adını Jakin koydu ve sol direği dikti ve adını Boaz koydu." Bütün localarda bulunan iki sütun, Hiram´ın Süleyman Mabedi´nin giriş kapısına koyduğu sütunlardır.

Kullanıcı profilini gör http://blacked.catsboard.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz