Sitemizden Yararlanabilmek için Lütfen Üye olun....!!!!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Apollon tapınağında 1500 yıllık mezar bulundu

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1default Apollon tapınağında 1500 yıllık mezar bulundu Bir Çarş. Ağus. 27, 2008 2:05 am

Hackeder

Hackeder
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Aydın’ın Didim ilçesinde, Apollon tapınağın’daki kazı çalışmalarında, tapınağın bulunduğu bölge ile kesişen “kutsal yol” üzerinde 1500 yıllık bir mezar bulundu.

Aydın’ın Didim ilçesinde, Apollon Tapınağı’nın bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışmalarında, antik döneme ait 1500 yıllık mezar ortaya çıkarıldı. Milet ile Didim arasındaki “Kutsal Yol”un Apollon Tapınağıyla olan bağlantısının araştırıldığı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mezardaki iskelet, incelenmek üzere Didiyma Apollon Tapınağı Kazı Evi’ne getirildi.

MEZAR ANTİK DÖNEME AİT
İskelet üzerinde yapılan ilk incelemelerden sonra, mezarın 20 yaşlarında bir kadına ait olduğunu söyleyen Kazı Başkanı Alman Anreas Furtuöngler, iskeletin kafatasında çatlak ve darp izine rastladıklarını kaydetti. Furtuöngler, 4 plaka şeklinde tuğla ile yapılmış olan mezarın içinde bulunan seramik parçasının, mezarın antik döneme ait olduğunu doğruladığını bildirdi. Tapınaktaki restorasyon çalışmaları, 24 kişilik ekiple yaklaşık 2,5 ay sürecek. Çalışmalar bu yıl “Kutsal yol” olarak bilinen Apollan Tapınağı’na uzanan Didim-Milet arasındaki bölgede yoğunlaştırıldı.

APOLLON TAPINAĞI
Güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısı olan Apollon, kökeni Hititlere kadar giden bir Anadolu tanrısı. Efsaneye göre, Tanrı Apollon bir gün, Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar. Ondan çok hoşlanır ve ona biliciliğin (kehanetin) sırlarını öğretir. Çoban Brankhos, bugün Apollon Tapınağı’nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanında, Apollon adına ilk tapınağı kurar. Panormos Limanı’ndan denize açılacak tüccar ve askerlerin fal baktırıp, tanrılara kurbanlar sunduğu Apollon Tapınağı, bugün en bilinen eser olan “Medusa’nın Başı” ile Didim’le özdeşleşmiş durumda.

Kullanıcı profilini gör http://blacked.catsboard.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz